Székkutason a Költészet Napja alkalmából rendezett ünnepség általában egy költő életműve köré épül, idén a 190 éve született Petőfi Sándor állt a középpontban. Április 12-én délután hangulatos műsor keretében idézték fel a poéta életét, és az életmű sok szép darabja elhangzott versben, dalban, zenében a Művelődési Házban.
Blaskó Jánosné, a Székkutasi Olvasókör szervezőtitkára hírportálunknak elmondta, minden évben a Költészet Napjához közeli időpontban a civil szervezetek és a községi könyvtár rendezi az ünnepséget, amelyen nem szokott meghívott előadó lenni, a helyi közösség tagjai lépnek fel.
A korábbi évekhez hasonlóan Szabó Emese előadása adta a műsor magját, Petőfi szerelmi költészetéről, és Szendrey Júliával való kapcsolatáról beszélt, felidézve a hitvesnek a költő halála utáni sorsát is.
A Líbor Ilona Óvoda Százszorszép Csoportja népi játékokat, verseket és dalokat adott elő, az általános iskola diákjai és a Nyugdíjas Klub tagjai pedig a szabadságharc költőjének ismert és kevésbé ismert verseit szavalták, sőt néhányat énekeltek is. Néhány költeményt több előadótól is meghallgathattunk.
A műsor vége meglepetést tartogatott, Labozár Antal és Gulyás Ferenc megzenésített Petőfi verseket játszott hegedűn és tangóharmonikán.
* * *
A Költészet Napja alkalmából rendezett ünnepséget követően a „Sárréti Sasok – Nemzeti ellenállási mozgalom Kelet-Magyarországon 1948-1953” című könyvet mutatták be. A kötet egyik szerzője, dr. Őze Sándor történész a Fehér Gárda mozgalomról szóló előző munkájukhoz végzett kutatásokat az Állambiztonsági Levéltárban, amikor rábukkant erre a témára. Az1940-es évek végén, az ország más pontjaihoz hasonlóan, Békés megyében is megindult az elnyomó hatalommal szembeni szervezkedés, ennek története a kötet, amelyhez az interjúkat Sándor nyugdíjas tanárnő édesanyja, Őze Sándorné készítette.
Forrás: promenad.hu