Tavaly eső és jégeső zúdult a Sóshalmi Olvasókör aratási ünnepségének résztvevőire, idén viszont csak veríték csorgott az arcokon, mivel igencsak napfényes időt fogtak ki június 30-án.
A hagyományőrző rendezvény idén is Székkutasról indult, ahonnan a helyi Lovas Klub fogatain ülve vágtak neki az útnak. A székkutasi Kamilla Dalkör asszonyai is ott ültek a kocsikon, és énekkel segítettek, hogy rövidebbnek tűnjön az út.
A Sóshalmi Olvasókörbe érkezőket pálinkával és kaláccsal fogadták. Terendi Viktória néprajzkutató rövid előadását követően a résztvevők kivonultak egy közeli búzatáblába, ahol a gazdát alakító Imre Pál megalkudott a Molnár Ernő olvasóköri elnök vezette részesekkel. Miután sikerült megállapodni, ivószaruból elfogyasztották az áldomást, vagyis egy-egy korty pálinkát. Ezután kezdődött a kézi aratás, amelyet hagyományos ruhákban és hagyományos eszközökkel végeztek.
Terendi Viktória hírportálunknak elmondta, viszonylag új keletű, hogy Péter-Pálhoz kötődik az aratás, korábban inkább Szent János ünnepe volt a jeles dátum, de igazából mindkettő szimbolikus, hiszen ha megérett a búza, be kellett takarítani. A búza fontosságát jelzi, hogy a néphagyomány „életnek” nevezte. Szokás volt az is, hogy a pap megáldotta a búzatáblát, mielőtt hozzákezdtek a munkához.
Az öreg gazda szerepét játszó Imre Pál a nagyapjától látta, hogy még bőgatyát viselt nyáron, így ő is ezt tette most, hozzá mellényt húzott, mivel ez hozzátartozott. – Ahol a családban volt elég férfi, maguk oldották meg az aratást, ahol nem voltak elegen, részeseket fogadtak – idézte fel. Hozzátette: minimum kettő, de inkább három ember dolgozott össze: egy kaszás, egy marokszedő, meg aki kötötte a kévéket. A gyerekek vízhordással segítették a munkát, amely kora reggeltől estig tartott, csak délben szakították meg, hogy megebédeljenek, és sziesztázzanak egy kicsit a legnagyobb melegben.
– A hagyományőrzésre szükség van, mivel a hagyományokra tudjuk a jövőt építeni – jelentette ki rövid köszöntőjében Almási István, Hódmezővásárhely alpolgármestere. Benkő Zsolt önkormányzati képviselő pedig reményét fejezte ki, hogy jövő ilyenkor már egy megújult épületben ünnepelhetnek, hiszen Vásárhely önkormányzata és az olvasókör közösen kíván pályázatot beadni e célból.
Az udvaron felállított asztaloknál jó ebéddel, beszélgetéssel, zenehallgatással telt az idő, felléptek táncosok, dalosok és színjátszók, de a Sóshalmi és a Székkutasi Olvasókör mellett a vásárhelyi Bessenyei Ferenc Művelődési Központ is beszállt a szervezésbe, a Sonkoly Ágnes vezette csapat kézműveskedésre várta a kicsiket és nagyokat. Ügyes kezű leányok bemutatták, hogy a levágott kalászból például ajtódísz vagy kalapdísz is készíthető.
Forrás: promenad.hu