A szeptemberi iskolakezdés kapcsán ismét kiemelt hangsúlyt kap a gyermekek biztonsága, testi épségének megőrzése, ezért érdemes áttekinteni az ezzel kapcsolatos főbb kérdéseket, tanácsokat.
Közlekedésbiztonsági szempontból különösen veszélyes ez az időszak. Az iskolások egyik napról a másikra tömegesen jelennek meg a közúti közlekedésben, ráadásul a nyári szünet felszabadultabb időszaka után időbe telik, míg ismét felveszik a napi ritmust, visszazökkennek a megszokott rendbe. Életkori sajátosságaikból adódóan a gyerekek nem mindig érzékelik a veszélyt, legyen szó bizonyos közlekedési helyzetekről, vagy az élet más, számukra ismeretlen szituációiról. A tudatos közlekedési magatartás kialakításában, a bűncselekmények megelőzésében a példamutatásnak, a felkészítésnek, a tanórai és a tanórán kívüli nevelésnek kiemelt szerepe van. Különösen a kisiskolásoknál nagyon fontos, hogy a tanévkezdés időszakában a pedagógusok és az iskolarendőr mellett a szülők is felhívják a figyelmet a leggyakoribb veszélyhelyzetekre, közösen átvéve a legfontosabb szabályokat. Az egyedül (is) közlekedő első osztályosok esetében hasznos kijelölni a legbiztonságosabb útvonalakat, melyeket a lehetséges veszélyforrásokat megbeszélve még az iskolakezdés előtt többször is érdemes végigjárni a kicsikkel. Korlátozott látási viszonyok esetén illetve sötétedés után a gyermek jobb láthatósága érdekében jó szolgálatot tesznek a különböző módon viselhető fényvisszaverő kiegészítők (matricák, prizmák, karpántok, mellény …), érdemes ezeket is beszerezni, előkeresni. Ha a gyerek kerékpárral közlekedik, rendszeresen ellenőrizni kell a jármű műszaki állapotát, a kötelező biztonsági felszerelések (elöl fehér vagy kadmiumsárga lámpa, hátul piros lámpa vagy villogó és piros fényvisszaverő, az első keréken sárga küllőprizma, első és hátsó fék, csengő) meglétét is.
A gyermekbalesetek leggyakoribb kiváltó oka gyalogosok esetében az úttesten való szabálytalan átkelés, a körültekintés nélküli úttestre lépés, kerékpárosoknál a szabálytalan irányváltoztatás, kanyarodás - ezekre a balesetek elkerülése érdekében a járművezetőknek is számítaniuk kell.
A vagyonbiztonság, a lopások elkerülése érdekében fel kell hívni a diákok figyelmét, hogy értékes tárgyat (drága mobiltelefont, iPodot, fényképezőgépet …) érdekében ne vigyenek magukkal az iskolába. Utcán, tömegközlekedési eszközökön figyeljenek a táskájukra, zsebbe vagy hátizsák külső rekeszébe ne tegyenek telefont, pénzt, igazolványokat, azokat biztonságos helyen (például a táska akár külön is zárható belső rekeszében) tartsák. Az iskolai öltözőben, nyitott szekrényben, fogason se hagyjanak értéktárgyakat, pénzt, mert ezeket is könnyen ellophatják.
Amennyiben valakinek kábítószert, számára ismeretlen eredetű, alakú, formájú tablettát, port vagy gyanús édességet ajánlanak kipróbálásra, azt ne fogadja el, és haladéktalanul szóljon az esetről egy ismerős felnőttnek - nevelőnek, szülőnek, iskolarendőrnek.
Lengyel-magyar bűnmegelőzési tapasztalatcsere
A Lodzi Regionális Rendőr-főkapitányság meghívására a „Prevenció és Te” (PaT) lengyel nemzeti bűnmegelőzés program záróeseményén Magyarországot a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság képviselhette.
Az ötnapos programsorozatra Lengyelország minden területéről több mint kétezer fiatal érkezett. A projektet mintegy tíz évvel ezelőtt azzal a céllal indították el, hogy felhívják a figyelmet a szabadidő hasznos eltöltése és az áldozattá, valamint elkövetővé válás megelőzése közötti szoros összefüggésre. A diákok a tanév alatt megszerzett – művészeti, sport és prevenciós - ismereteiket évente más-más helyszínen megszervezett nyári táborokban mélyíthetik el, illetve mutathatják be az érdeklődő nagyközönségnek.
Csongrád megyében több olyan bűnmegelőzési program is működik, amelyeket hasonló elképzelések hívtak életre, így a rendezvényen való részvétel a szakmai tapasztalatszerzés mellett a tapasztalatcserére is lehetőséget biztosított. Míg a magyar fél a megyei bűnmegelőzési programok ismertetésén túl tájékoztatást adott a határmentiséggel összefüggő feladatellátásokról, addig a lengyel rendőrök az emberkereskedelemhez kapcsolódó prostitúció lengyelországi problematikáját vázolták. A Csongrád megyei delegáció ismertetőjének érdekessége volt, hogy egy olyan megyei prevenciós projektről is beszámolt - “Lépésről lépésre – együtt a biztonságért” CSMRFK komplex biztonságra nevelő programja -, amely az Európai Bűnmegelőzési Hálózat 2011-ben Varsóban rendezett versenyén Magyarországot reprezentálta.
A „PaT” rendezvényén Csongrád megyét két bűnmegelőzés területén dolgozó rendőr, Elek Gábor r. őrnagy és Máté Alexandra r. főtörzsőrmester képviselte.