A magyar kormány tárgyalásra biztatja a Heinekent és a Csíki Sör Manufaktúrát a védjegyhasználat vitájában - jelentette ki Lázár János, a miniszterelnökséget vezető miniszter Csíkszentsimonban, az Igazi Csíki Sör gyártelepének meglátogatása után tartott sajtótájékoztatóján pénteken.
A miniszter remélte, hogy egy hónapon belül megnyugtató megállapodás születhet "Dávid és Góliát harcában".
Lázár János elmondta: a magyar kormány képviselői az elmúlt napokban a Heineken Magyarország menedzsmentjével és Hollandia budapesti nagykövetével is tárgyaltak, és arra kérték partnereiket, hogy segítsenek a csíki sörvita megegyezéses rendezésében. Megjegyezte: tisztelik, hogy a Heineken Magyarországon és Erdélyben is magyaroknak ad munkát, és jelentős mennyiségű adót fizet. "Ezért a Heineken csoporttól azt kérjük, hogy az élni és élni hagyni elvét érvényesítse" - fogalmazott.
A miniszter kérdésre hozzátette: "ha a Heineken nem mutat együttműködést (...) és továbbra is el akarja taposni az Igazi Csíki Sört, a kormány kezében még számos olyan eszköz van, amelyet készen állunk a magyar nemzeti érdek védelmében bevetni".
Megjegyezte: azok a magyar vállalkozások, amelyek bajba kerülnek, számíthatnak a magyar kormány segítségre; azok a multinacionális vállalatok pedig, amelyek egy magyar vállalkozás kárára visszaélnek a hatalmukkal, arra számíthatnak, hogy a magyar kormány fel fog lépni velük szemben.
A miniszter bejelentette azt is: a kormány javasolja az Országgyűlésnek, hogy emeljék meg azt a küszöbértéket, ameddig a manufakturális sörgyárak jövedékiadó-kedvezményt vehetnek igénybe. Jelenleg 8 ezer hektoliteres éves termelésig csak a jövedéki adó 50 százalékát kell megfizetniük Magyarországon, ezt a küszöböt kívánja a kormány 200 ezer hektoliterre emelni - ismertette.
"Ez jelentős segítséget fog reményeink szerint biztosítani minden magyarországi és minden magyar manufakturális sörgyárnak, és sörelőállítónak" - jelentette ki a miniszter. Az MTI kérdésére pontosította: az intézkedés a magyarországi sörgyártókra, és a Magyarországon értékesítő manufaktúrákra, így az Igazi Csíki Sör gyártójára is vonatkozik.
Az MTI kérdésére Lénárd András, a Csíki Sör Manufaktúra vezetője elmondta: már csütörtökön elkezdődtek a tárgyalások a Heineken Románia és a csíkszentsimoni sörgyár képviselői között, és bízik abban, hogy megegyezés születik a felek között.
A csíkszentsimoni gyárlátogatáson a Heineken termékek bojkottjára felszólító Hódmezővásárhely önkormányzati testülete is részt vett. A testület nevében felszólaló Bálint Gabriella önkormányzati képviselő kijelentette: nem hagyják magukra a csíki székelyeket a multinacionális cég elleni harcában.
Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke kijelentette: az Igazi Csíki Sör székely termék védjeggyel rendelkezik, így Hargita megyének szerződésben vállalt kötelezettsége fellépni a sörgyártó védelmében. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikusa úgy vélte: az 1,3 milliós erdélyi magyarság nagy erőt képvisel, ha "mindig ki tud egészülni a 13 milliós kárpát-medencei magyarsággal".
A sajtótájékoztatón Lázár János elmondta, Orbán Viktor miniszterelnök felkérésére jött Székelyföldre, ahol a délután folyamán Borboly Csabával nézik át Hargita megye fejlesztési terveit, délután pedig Antal Árpáddal, Sepsiszentgyörgy polgármesterével tárgyal.
A marosvásárhelyi táblabíróság január 27-i ítéletében jogerősen betiltotta az Igazi Csíki Sör gyártását és forgalmazását. Az Igazi Csíki Sör gyártóját a Heineken Románia perelte be, mert úgy vélte, hogy a sör gyártója eltulajdonította szellemi tulajdonát.
A romániai sörgyártók perének nyelvi vonatkozásai vannak. A bíróságnak azt kellett mérlegelnie, hogy egy termék román megnevezésének jogi védelme kiterjed-e a termék köznyelvben használt magyar megnevezésére is. A holland multinacionális cég 2003 óta rendelkezik a Csíkszerdában gyártott Ciuc premium (Csíki prémium) sörmárkával, amelyet az erdélyi magyarok csíki sörként emlegetnek. 2014 novemberében azonban megjelent a piacon a Csíki Sör Manufaktúra terméke, az Igazi Csíki Sör, amely számára a gyártó Lixid Project Kft. szerzett romániai és európai jogi védelmet.
Forrás: MTI