Az ENSZ közgyűlése 1991-ben nyilvánította október 1-jét az „IDŐSEK VILÁGNAPJÁ”-vá.
Demográfiai adatok szerint jelenleg a Földön körülbelül hatszázmillióra tehető az e korosztályhoz tartozók száma. Magyarországon hozzávetőleg minden ötödik ember időskorúnak számít, vagyis már betöltötte a hatvanadik életévet.
A bűnözés nincs helyhez, időhöz, alkalomhoz kötve. Korunk változásával újabb és újabb formái jelennek meg, más és más veszélyeket hordozva magukban. A bűnt megelőzni főként ott lehet, ahol az megvalósulhat, és elsősorban azok előzhetik meg, akiket fenyeget.
A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság a városi rendőrkapitányságokkal közösen kiemelt figyelmet fordít az idősek és egyedül élők biztonságának megteremtésére. A „Nagyszüleink biztonsága” elnevezésű bűnmegelőzési program évek óta sikerrel működik a nyugdíjas klubok meghívásainak eleget téve.
Az első és legfontosabb gondolat, hogy idősebb rokonainkra, ismerőseinkre, szomszédunkra kiemelt figyelmet fordítsunk. Hívjuk fel figyelmüket arra, hogy a lakókörnyezetükben feltűnő idegeneket kísérjék figyelemmel, esetleges közeledésüket egészséges bizalmatlansággal fogadják. Fontos hangsúlyozni, hogy otthonaink ajtaját minden esetben be kell zárni kulccsal, a becsukás nem nyújt megfelelő védelmet! Házalókat, táskából áruló személyeket ne engedjünk be a lakásba. A tőlük való vásárlás is komoly kockázattal járhat, mert lehet, hogy csalóval állunk szemben. Amennyiben pénzváltás ürügyével csengetnek be, ajánlatos visszautasítani a kérést, mert előfordulhat, hogy hamis bankjegyet akarnak felváltatni, vagy trükkös tolvajokkal van dolgunk. Ha a látogató hivatalos szervre hivatkozik, kérjük, hogy mutassa meg fényképes igazolványát, jelvényét. Megtakarított pénzünket, ékszereinket, értékeinket minden esetben elzárva kell tartani. Az általunk értékesnek tartott tárgyakról ajánlatos listát vezetni, feltüntetve azon a legfontosabb jellemzőket, paramétereket.
Egy megbízható szomszéd nagyban hozzájárulhat személyes biztonságunkhoz, hisz adódhatnak olyan helyzetek, amikor az azonnalos segítség nélkülözhetetlen.
Szükség esetén pedig hívják a 107-es, 112-es segélyhívókat!
62/562-410
EGÉSZ ÉVBEN AZ ÖNÖK BIZTONSÁGA ÉRDEKÉBEN!
Rendőrségi segélyhívó: 107
Központi segélyhívó: 112
TELEFONTANÚ: 06/80/555-111
Forrás: Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság