A Székkutasi Motorosok Baráti Köre lényegében már évtizedekkel a hivatalos megalapítása előtt létezett.
Székkutasi Motorosok Baráti Köre
A Székkutasi Motorosok Baráti Köre lényegében már évtizedekkel a hivatalos megalapítása előtt létezett.
A háború után hazánkban a tanyákon, kis falvakban több okból kifolyólag a motorkerékpár mindennapos közlekedési és munkaeszközzé vált. A faluban tevékenykedő gépszerelők 24 órás szolgálatkészsége, magas szintű felkészültsége, az innen elszármazott mérnökök szakmai elismertsége alapozta meg a későbbi motoros társaságot. A közösség működőképességének egyik fogaskerekét tehát a Csepelek, Pannóniák fénykorában csiszolták, amikor kialakult Székkutason a bizalmi viszony az egymást segítő, nem rivalizáló, a fiatalokat készségesen tanító mesterek körében, valamint a szerelők és a műszaki érdeklődésű géptulajdonosok között.
A másik fogaskerék a sokszoros magyar bajnok, nemzetközi eredményeket is elérő Horváth Pál motokrossz versenyző pályafutásához köthető: a csapat tagjai és a lelkes szurkolók baráti társaságot alkotnak a mai napig.
Mindkét időszaknak a központi alakja a korát sok tekintetben megelőző id. Horváth Pál (1939-2003) volt. Székkutas Pali bácsija maga is versenyzett, fia karrierjét pedig a modern csapatfőnökök szintjén egyengette mindvégig.
2006-ban a falunapon önkormányzati felkérésre kiállításra került 15 veterán jármű, a motorok mellett többek között Tóth István igényesen restaurált Trabantja. A nagy érdeklődésre való tekintettel 2007-ben a kiállított járművek száma elérte a 110-et, a következő falunapon pedig elméleti és ügyességi vetélkedőkkel is várták a közönséget. A közlekedésbiztonság kezdettől vezérmotívuma a motoros klubnak.
2009-ben hivatalosan megalakult 50 fővel a Székkutasi Motorosok Baráti Köre, mely nevének minden összetevője beszédes. Székkutasi, mert az egyesület más települések, motoros csapatok előtt házigazdaként és vendégként egyaránt Székkutast képviseli. Ennek jeleként minden találkozóról hazaérkezve a motorosok tiszteletkört tesznek meg a faluban.
Motoros, a szó általános értelmében: minden kategóriába tartozó kétkerekűek megtalálhatók a tagság tulajdonában. A legnagyobb tisztelet azonban a veterán járműveket övezi, amelyek ma is használatban vannak, nem csupán kiállítási darabok.
Baráti kapcsolatok alakulnak ki, szilárdulnak meg és állják az idő próbáját idősek és fiatalok, szakemberek és érdeklődők között. A nagyobb felújítások gyakran közös munkával, összefogással valósulnak meg. Motoros eseményeken kívül is rendszeresek a baráti összejövetelek. Azért csatlakoztak a mintegy 80 kutasihoz más településekről is ismerősök, mert ebben a közösségben otthon érzik magukat.
Kör, mivel minden alkotója egyenrangú, egyformán fontos mindenkinek a véleménye, nem marad segítség nélkül szükség esetén senki. Jelen vannak gazdálkodók, mesteremberek, értelmiségiek, vállalkozók egyaránt, gyakran egész családjukkal együtt. Az életkor szerinti eloszlás ezért egyenletes; a fiatalok, gyermekek részéről az utánpótlás biztosított.
A Székkutasi Motoros Baráti Kör legfőbb célja átadni az utókornak a megbecsült veterán járművekkel együtt a baráti összetartozásnak és a korosztályok egymásra épülésének éltető, közösséget építő és megőrző erejét.
Az oldal cookie-kat használ, hogy az Önnek nyújtott szolgáltatásaink még hatékonyabbak legyenek. Részletek.